Çinli ressam Zeng’in 23.3 milyon dolara satılan ‘Son Yemek’ tablosu ile en pahalı Asyalı sanatçı oldu.

Ünlü Çinli ressam Zeng Fanzhi’nin “Last Supper (Son Yemek)” adlı tablosu, Hong Kong’ta düzenlenen açık artırmada 23.3 milyon dolara alıcı bularak şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan çağdaş Asya sanat eseri oldu.

Sotheby’s Müzayede Evi, tablonun açık artırmaya telefonla katılan iki koleksiyoncu arasında 10 dakikadan uzun süren çetin bir çekişmenin ardından satıldığını açıkladı.

Zeng’in Rönesans döneminin İtalyan ustası Leonardo da Vinci’nin aynı adlı eserinden esinlenerek yaptığı tablo, yaklaşık 4 metre uzunluğunda.

İsviçreli koleksiyoncular Guy ve Mariam Ullens tarafından satışa çıkarılan tabloya 10,3 milyon dolar değer biçilmişti.

Daha önce en yüksek fiyata satılan çağdaş Asya sanat eseri, 2008′de 15,1 milyon dolara alıcı bulan ünlü Japon heykeltıraşı Takashi Murakami’nin “My Lonesome Cowboy (Benim Yalnız Kovboyum)” adlı heykeliydi.

Sotheby’s Müzayede Evi, Hong Kong Ofisi’nin açılışının 40. yıl dönümü için düzenlediği Çağdaş Asya Sanat Eserleri Müzayedesi’nde 11 Asyalı sanatçının 61 eseri satışa sundu.

Eserlerden 55′inin toplam 145,2 milyon dolara satıldığı öğrenildi.

Müzayede Evi, açık artırmaya 25 ülkeden koleksiyoncuların katıldığını ve çağdaş Asya sanatına duyulan ilginin son yıllarda büyük artış gösterdiğini belirtti.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!